• ПН-ПТ. з 09:00-18:00

Що таке октанове число бензину

Дата публікації:

Якщо запитати 100 випадкових водіїв, що таке октанове число, більшість із них дадуть неправильну відповідь. Ймовірно, вони б «прив'язали» октан до якості палива, що, звичайно ж, є помилковим. Дійсно, на практиці цей показник впливає на якість бензину, однак не є визначальним. У цій статті ми поговоримо про те, як перевірити октанове число бензину, і що це взагалі таке.

Що таке октанове число?

Даний показник визначає стійкість бензину до детонації. Паливно-повітряна суміш згорає практично повністю, а сам процес відбувається в циліндрі із певною швидкістю. Момент займання викликається іскрою від свічки запалювання.

Якщо октанове число палива занадто низьке, то самозаймання може статися ще до досягнення потрібної точки сумішшю. Подібне явище є руйнівним для двигуна, і може привести до таких наслідків:

  • деформація поршнів;
  • вигинання шатунів;
  • пошкодження клапанів і системи кривошипа;
  • перегрів двигуна.

Процес згоряння бензину залежить від багатьох факторів і самої конструкції двигуна, але найбільше — від хімічного складу палива. Чим сильніше стискання, тим більшою є необхідність в захисті від детонаційного згоряння, відповідно, октанове число має бути високим.

Визначення октанового числа бензину

Даний параметр встановлюється за двома формулами: ізооктан і гептан. Октанове число 100 береться для палива, що має горючі властивості ізооктану, а значення для гептану дорівнює 0.

Аналіз конкретного палива відбувається на спеціальному тестовому двигуні, де воно порівнюється із сумішшю ізооктану і гептану. Наприклад, бензин з октановим числом 95 повинен мати такі ж характеристики горіння, як і суміш, де 95% — це C8H18, а 5% — C7H16. Теоретично параметр не повинен перевищувати 100, але на практиці буває інакше. Звідки береться бензин з більш високим значенням октану?

Після очищення і крекінгу бензин має дуже низьке октанове число. Для його штучного збільшення в продукт додають різні складові, від чого він стає більш стійким до самозаймання. Одна з таких — тетраетил свинець.

Октанове число бензину може не лише підвищуватися, але і знижуватися. Є два способи, як це зробити:

  1. Методом випаровування присадок — якщо залишити каністру з бензином відкритою, то з кожним днем ​​кількість октану буде зменшуватися на 0,5. Таким чином, щоб з АІ 92 зробити АІ 80, знадобиться близько 2 тижнів.
  2. Змішавши бензин з гасом. В силу того, що пропорція суміші визначається емпіричним шляхом, даний метод не є популярним.

Подібні дії є особливо актуальними для автовласників, які продовжують їздити на старих марках авто, а також для тих, хто користується мотоблоком чи бензиновим генератором.

Що стосується спеціальних приладів, які показують вміст органічної сполуки у бензині, то вони мають занадто велику похибку вимірювання.

Стандарти октанового числа

Аналізуючи на вміст октану паливо з різних куточків світу, помітні значні розбіжності, що пояснюється різними нормами та критеріями його визначення.

Сьогодні існує два основні стандарти: RON (октанове число за дослідним методом) і MON (октанове число двигуна). Вимірювання октанового числа бензину в обох випадках відбувається приблизно за одним принципом, але умови випробувань різняться. Стандарти використовують одноциліндровий двигун з регульованим ступенем стиснення, яке збільшується при постійній швидкості: для RON вона становить 600 об./хв., а для MON — 900 об./хв.

Аналізуючи «сире» паливо, знайти значні відмінності в октановому числі, що визначається стандартами Моторного й Дослідницького способу, складно. Ця різниця складає приблизно 1–2 одиниці. Але вона може збільшуватися залежно від кількості у складі бензину окремих вуглеводнів.

Стандартом октанового числа бензину, що сьогодні діє як в Україні, так і в усій Європі, є RON. Дуже часто на люках паливного бака, з внутрішньої сторони, виробник ставить позначку «95 RON», що, звичайно ж, означає рекомендований бензин АІ95.

У США, Канаді та Австралії існує ще один стандарт, так званий DON. Це результат ділення на два суми октанового числа, виміряної за стандартами RON і MON. В ідеалі показник DON повинен бути наближеним до значення RON.

Що заливати в бак

Звичайно, у читача цієї статті виникає питання: «А яке октанове число у бензину має бути для мого авто?» Оптимальний варіант палива для кожного конкретного транспортного засобу визначається ще на етапі сходження двигуна з конвеєра. Якщо ж залити нафтопродукт, «октан» якого не відповідає заявленому у паспорті ТЗ, то, скоріше за все, станеться наступне:

  • авто почне «їсти» набагато більше палива;
  • в двигуні буде відбуватися довільна детонація, що супроводжується характерним шумом і виділенням чорного їдкого диму з вихлопної труби;
  • двигун чи його окремі деталі вийдуть з ладу.

Якщо сталось так, що ви заправили «не той бензин», екстрено вийти з ситуації допоможуть спеціальні присадки. Добавки здатні коректувати октановий показник палива на 2–7 одиниць. Та все ж найкраща міра профілактики — заправлятися в перевірених місцях і вибирати лише відповідне паливо.

Паливна експертиза: де безпечно заправитися?
Попередня
Паливна експертиза: де безпечно заправитися?
Бензиновий або дизельний двигун?
Наступна
Бензиновий або дизельний двигун?