• ПН-ПТ. з 09:00-18:00

Температура замерзання бензину та заходи профілактики

Дата публікації:

З настанням зими для багатьох автомобілістів стають актуальними питання, за якої температури замерзає бензин і чи може це статися з паливом у системі двигуна?. Розберемо докладніше ймовірність таких явищ, а ще розглянемо заходи профілактики.

Розбираємося в хімічному складі

Бензин є складнокомпонентною рідиною, яка містить суміш вуглеводнів і добавки. Отримують його з нафти за технологією перегонки. Вихідна сировина густіє вже при зниженні температури до –25-30 градусів. Однак, на відміну від нафти, у бензину поріг замерзання нижче.

У формулі палива містяться такі речовини, як толуол, гексан, гептан, етанол й октан, іноді додаються присадки, пентан або бутан. Велика частина зі згаданих речовин не що інше, як структурні ізомери. Вони мають певні точки плавлення й замерзання.

Цікаво, що структурні ізомери характеризуються однаковою формулою, але мають різні властивості. Таке явище обумовлене відмінностями в будові молекул.

Температура замерзання бензину

У складі палива містяться компоненти з різними фізичними властивостями. Тому неможливо визначити єдиний параметр, при якому пальне застигне. У залежності від компонентів, у ньому можуть змінюватися певні показники та характеристики.

Іншими словами, відповідаючи на питання про те, за якої температури може замерзнути бензин, правильно буде вказати діапазон певних значень, а не конкретний параметр ртутного стовпчика.

До того ж паливо не замерзає різко та загальним об'ємом. Цей процес проходить поступово, при зниженні температури. Першими у складі бензину застигають смоли та вода, потім добавки й домішки, останніми – вуглеводні (саме вони перетворюються на воскові «пластівці», які ми можемо спостерігати в замерзлому паливі). Протягом цих процесів пальне поступово стає мутним, структура починає нагадувати в'язке желе.

Якщо говорити точніше про показники ртутного стовпчика термометра, то бензин замерзає за температури від –60 до –70 градусів за Цельсієм. Для України такі морози нехарактерні, тому особливо переживати не варто, паливо в каністрі або системі не застигне.

Як зрозуміти, що система замерзає

Незважаючи на те, що бензин не застигає в умовах зимового клімату України, автомобілісти нерідко стикаються з тим, що в морозні дні пальне гірше подається до карбюратора й інжектора. Річ не в тім, що воно застигло, а, скоріше, у його якості.

Нерідко на АЗС до бензину домішують різні рідини (зокрема, воду, ДП або мазут). Ці речовини осідають на дні бака та в теплу погоду просто плещуться у ємності, відсіюючись фільтром. При першому морозі домішки починають застигати, утворюють кристалики, які й забивають систему, через що починаються проблеми, бензин не надходить до основних вузлів і механізмів.

Поради та заходи профілактики

Якщо вищеописана ситуація все ж сталася, то потрібно знімати та чистити фільтр, позбавлятися твердих частинок у паливному резервуарі.

Також варто використовувати антифриз. У цього продукті температура замерзання нижче, ніж у води. Антифриз слід додавати до бензобака, після чого трохи почекати, поки рідина змішається з паливом.

Як бачимо, при замерзанні домішок у пальному клопоту у водіїв додається. Однак можна їм запобігти, якщо дотримуватися декількох рекомендацій:

  1. Залишайте машину в утепленому гаражі. Оптимальний варіант – опалювальне приміщення, але не у всіх є можливість це забезпечити, тому варто хоча б обшити стіни пінопластом.
  2. У сезон морозів заливайте в бак «зимовий» бензин. У таких марок палива нижча точка замерзання.
  3. Не залишайте авто в морозні дні з напівпорожнім бензобаком. Водяна пара під впливом холоду кристалізується, що теж призводить до замерзання шляхів подачі пального.

І порада наостанок: заправляйте машину тільки на надійних і перевірених АЗС. Так зводиться до мінімуму ризик залити «бодяжне» паливо, отже, і не виникне проблем із запуском авто в зимовий період.

5 способів підвищити октанове число бензину в домашніх умовах
Попередня
5 способів підвищити октанове число бензину в домашніх умовах
Чому моторне масло швидко темніє
Наступна
Чому моторне масло швидко темніє