• ПН-ПТ. з 09:00-18:00

Паливна експертиза: де безпечно заправитися?

Дата публікації:

Сьогодні АЗС — це набагато більше, ніж місце, де ми заправляємо автомобіль. В умовах гострої конкуренції паливні компанії намагаються розширювати асортимент своїх магазинів. Одночасно на ринок виводяться нові марки бензину і дизелю, якість яких часом сумнівна. Сьогодні ми поговоримо про те, які мережі заправок продають найякісніше пальне в Україні. Але спочатку давайте розберемося, які критерії вказують, що нафтопродукт хороший, або ж, навпаки, — бажає мати кращого.

Які якості палива перевіряються

Бензин і дизель мають кожний свої характеристики. Для першого це окислювальна стабільність, тобто стійкість до окислення, виражена в годинах. Окислення проявляється у вигляді помутніння палива і осаду смолистих відкладень в баку та системі подачі палива. Поганий дизель засмічує фільтри, клапани уприскування і призводить до інших несправностей. Що стосується бензину, то тести найчастіше виявляють наступне:

  1. Невідповідність допустимого значення тиску парів. Подібні відхилення в показниках бензину нерідко призводять до того, що автомобіль «глохне на ходу».
  2. Невірні параметри перегонки. Дистиляція впливає на безперебійну роботу двигуна і його здатність досягати максимальної потужності. Недотримання цього параметра призводить до швидкого згоряння та надмірного зносу двигуна.
  3. Нафтопродукт містить багато води. Недобросовісні заправники додають Н2О в бензин спеціально, щоб продати більшу його кількість.

Такі перевірки, пов'язані з хімічним складом, проводяться в спеціальних лабораторіях. Більш детально про них поговоримо далі.

Якість бензину в Україні

З кожним роком в нашій країні зростає популярність вуглеводневого скрапленого газу, масштаби продажів якого в 2019 році вперше перевищили продажі бензину. Це пов'язано з ввезенням в Україну великої кількості іномарок колишнього вжитку, основна частина яких — дизелі або авто, переобладнані на газ.

У цьому світлі якість бензину виходить на передові позиції. Недавні перевірки Інституту споживчих експертиз торкнулися ряду великих і дрібних постачальників палива, в тому числі: WOG, Parallel, UPG, KLO, «Глуско», «Маршал» та ін.

Зразки бензину А-95 стандарту Євро 5 були протестовані за головними параметрами:

 • октанове число;
 • масова частка ароматичних вуглеводнів;
 • відсоток в паливі бензолу, етанолу, метанолу;
 • вміст сірки.

З дванадцяти зразків лише один за якістю не відповідає нормам ДСТУ. Про кожну з характеристик перевірки в деталях:

 1. Октанове число. Показує, настільки паливо, що потрапляє в камеру згоряння, стійке до детонації. Тобто, як швидко бензин буде згоряти, а деталі мотора — зношуватись. Більшість перевірених марок бензину вклалися в норми та навіть їх перевищили.
 2. Вміст сірки. Чим більше її в нафтопродукті, тим сильніше утворюється нагар в вузлах двигуна, і тим сильніше засмічуються каталізатор і форсунки. При згорянні сірки в навколишнє середовище також викидається багато шкідливих газів. Норма викидів речовини, прописана в нормах ДСТУ, — до 10 мг/кг. За цим параметром найгірший показник — у АЗС Marshall: кількість сірки в її паливі удвічі перевищила допустиму норму. Оптимальні ж показники — у бренду WOG (3 мг/кг) та KLO (4 мг/кг).
 3. Кількість бензолу. Елемент має властивість змивати покриття, утворене маслом, внаслідок чого циліндри мотора швидше зношуються. Норма вмісту речовини згідно ДСТУ — не вище 1%. Знову-таки найбільше бензолу було знайдено у продукті Marshall — 3,4%, а найменше — у АЗС WOG, 0,39%.
 4. Ароматичні вуглеводні. Показники у всіх АЗС не вийшли за рамки норми. Довідка: якщо вміст «ароматики» в паливі високий, то збільшується токсичність вихлопних газів і, відповідно, кількість нагару в камері згорання.
 5. Кількість метанолу, етанолу. З усіх зразків А-95 вищим відсоток спиртової маси виявився тільки у АЗС Marshall.

Підсумовуючи вищесказане, треба сказати, що якість бензину в Україні більш-менш відповідає нормам Європейського Союзу. Ба, більше: з кожним роком показники якості нафтопродуктів, що продаються в країні, планомірно покращуються. Тим не менш вірогідність заправитися поганим паливом або відверто «фальсифікатом» поки залишається. Тому будьте пильні, шановні водії!

Як зменшити витрату палива в автомобілі
Попередня
Як зменшити витрату палива в автомобілі
Що таке октанове число бензину
Наступна
Що таке октанове число бензину