• ПН-ПТ. з 09:00-18:00

Види палива для автомобілів

Дата публікації:

На сучасному ринку представлені автомобілі з різними типами двигунів, що працюють на різних видах палива. Велика кількість технічних пропозицій викликає у споживачів цілком закономірне питання про вибір найбільш ефективного варіанту. Для прийняття виваженого рішення необхідно детально вивчити характеристики кожного різновиду палива для автомобілів.

Бензин — лідер продажів

Його основа — рідкі вуглеводні, які утворюються в процесі перегонки нафти і переробки деяких видів палива. Основний показник якості бензину — детонаційна стійкість. Для її позначення використовують октанове число. Чим воно більше, тим стійкіше паливо до детонації.

Характеристики ароматичних вуглеводнів на порядок вище, ніж парафінових. Для поліпшення робочих показників останніх застосовуються присадки.

Ще одна важлива характеристика — ступінь стиснення. У міру її підвищення збільшується потужність двигуна. Але є і зворотна сторона — це збільшення витрати палива автомобілем.

Октанове число і ступінь стиснення повинні корелювати між собою, тобто збільшення одного показника повинно супроводжуватися аналогічною зміною другого.

Важливе значення має склад бензину, що включає фракції окремих компонентів. Від характеристик палива залежить швидкість запуску двигуна автомобіля, економічність ТЗ, довговічність моторної системи. Наявність в бензині сторонніх елементів провокує утворення парових пробок.

Залежно від особливостей фракційного складу розрізняють літній і зимовий варіант бензину. Кожний різновид адаптований для роботи в певних температурних умовах: перший — в спеку, другий — в мороз.

Як працює «солярка»

Дизельне паливо утворюється в процесі перегонки нафти. Основні складові продукту — цетан і метилнафталін. Головна характеристика дизеля — займистість. Для її відображення використовується цетанове число.

Важливий показник — прокачуваність дизеля. Ця характеристика визначає здатність палива до циркуляції по системі. Рівень прокачуваності залежить від температури застигання і помутніння. Крім того, на робочі показники дизеля впливає кількість домішок в його складі, в тому числі води.

Альтернативне паливо

Бензин і дизель — найпопулярніші види палива, але їх запаси обмежені. До того ж автомобілі, що працюють на них, сильно забруднюють атмосферу. Тому пошук альтернативних варіантів не втрачає актуальності. У пріоритеті — паливо, яке виробляється з невичерпних запасів. Важливе значення має мінімізація шкідливих викидів.

До альтернативних видів палива належать такі варіанти:

  • газ. Його запаси розосереджені по всій планеті. У процесі використання газ повністю згоряє. Головна перевага — збільшення експлуатаційного ресурсу ДВС за рахунок зменшення навантажень на його основні деталі (поршні, гільзи, клапани, свічки). В результаті мотор може пропрацювати до 200 000 км довше. Важливий плюс — виділення мінімальної кількості токсичних речовин;
  • електрика. Електрокари з кожним роком стають все більш популярними. Виробники випускають нові моделі авто, які практично не поступаються традиційним транспортним засобам. Зарядка електрокара відбувається за допомогою підключення до джерела живлення. Робота двигуна не забруднює навколишнє середовище;
  • пропан. Нафтовий газ, що утворюється на стадії переробки нафти, активно використовується в побуті. До того ж він застосовується в якості палива для авто;
  • метанол. Деревний спирт має великий потенціал як джерело для виготовлення палива. Розробки в цьому напрямку поки що не закінчені;
  • етанол. Продукт додається в бензин, що дозволяє збільшити октанове число останнього, а також скоротити обсяг викидів в атмосферу.

Ще один різновид альтернативного палива — біодизель. В його основі — тваринні жири. Крім того, до його складу входить рослинна складова і відходи харчової промисловості. Важливо, що біодизель піддається розкладанню.

Гібриди — що це?

Йдеться про автомобілі, які комплектуються двома типами двигунів. Один використовує традиційне паливо, другий — альтернативне. Це дуже зручно для автолюбителя, оскільки дає можливість скористатися перевагами відразу обох систем. Двигун внутрішнього згоряння, що працює на бензині або дизелі, відрізняється більшою потужністю і ефективністю. Зате електромотор більш економічний, що дозволяє скоротити витрати на паливо.

Гібрид особливо ефективний під час їзди в міському циклі. Якщо автомобіль уповільнює рух (наприклад, в пробці або на завантаженій магістралі), то система автоматично запускає електропривід. Це дозволяє економити бензин або дизель. Одночасно зарядка електромотора відбувається в процесі руху від двигуна внутрішнього згоряння. На далеких відстанях економія палива не настільки помітна. Зате автомобіль може проїхати вдвічі більшу відстань без необхідності дозаправки.

Ключові ознаки зносу шин
Попередня
Ключові ознаки зносу шин
Плюси і мінуси машини на газі
Наступна
Плюси і мінуси машини на газі