• ПН-ПТ. з 09:00-18:00

Властивості вихлопних газів

Дата публікації:

Досить часто власники машин, що працюють на дизелі, хвилюються про шкоду для здоров'я й навколишнього середовища. Адже вихлопні гази можуть чинити непоправну шкоду своєю токсичністю. Як уникнути такого небезпечного ризику? Для цього потрібно знати, як поводяться вихлопні гази в повітрі. Спробуємо знайти відповіді.

Як впливають вихлопні гази на організм людини

Почати варто з того, що виробляють подібного роду речовини сучасні двигуни внутрішнього згоряння. Вони працюють на паливі, в основі якого не чиста речовина, а суміш. Кожен вид відрізняється один від одного властивостями та стійкістю. Знаючи тип палива, можна зрозуміти, приблизно через який проміжок часу воно випарується.

Найбільшої шкоди вихлопні гази чинять на органи дихальної системи. Усі токсичні речовини більшою мірою осядуть саме на цих слизових. Внаслідок такого процесу є ризик отримати низку гострих або хронічних захворювань. Щобільше, через забруднення повітря в дітей можуть посилитися вроджені хронічні хвороби, наприклад астма або алергія.

Крім роздратування дихальних шляхів, скупчення газів може призвести й до більш сумних наслідків, як-от пухлини та гострі запальні процеси. Руйнівний вплив оксидів вуглецю може викликати проблеми з нервовою та серцево-судинною системами. Через поганий стан навколишнього середовища можуть з'явитися такі симптоми, як:

 • головні болі;
 • постійна втома;
 • сонливість, апатія;
 • часта задишка;
 • запаморочення;
 • дратівливість.

І це тільки частина того, що загрожує людині через токсичні речовини. Велика кількість вихлопних газів містять низку важких металів. При попаданні до організму вони провокують серйозні захворювання. Нерідко медики пов'язують саме з ними появу пухлин у пацієнтів.

Важливо! Висока кількість токсичних речовин у закритих приміщеннях може стати фатальною для людини. Нерідко в подібних ситуаціях через неуважність або необережність відбуваються летальні випадки ядухи й отруєння.

Характеристики основних газів

Летючість – це поняття, завдяки якому можна дізнатися, будуть гази підійматися вгору або, навпаки, опускатися вниз. Якщо щільність речовини перевищує щільність повітря – то вона опуститься, якщо ж навпаки – підніметься верх.

 • Паливні «коктейлі» складаються з більш ніж 200 компонентів. Ось їх основні інгредієнти:
 • азот. Позначається символом N та складає більше ніж 70% вихлопу. Токсичним не є;
 • кисень. Позначається символом O, складає від 2 до 15%. Також токсичним не є;
 • пари води. Одні з найбільш безпечних компонентів, позначаються Н2О та сягають 3%. Нетоксичні.

Ці гази не чинять жодної шкоди на здоров’я та навколишнє середовище. Вони є ключовими компонентами паливних сумішей, які й використовуються в дизельних двигунах. Завдяки своїй стабільності як у хімічному, так й у фізичному плані, вони не змінюються під впливом температур або реакцій, які відбуваються у двигуні внутрішнього загоряння.

Але не всі гази характеризуються безпекою. Є у вихлопах ті сполуки, які чинять згубний ефект на самопочуття людини та стан природи:

 • вуглекислий газ. Позначається як CO. На перший погляд, він досить безпечний і навіть корисний, адже позитивно впливає на ріст рослин. Але водночас CO вкрай негативно впливає на атмосферу землі, поступово підвищуючи її температуру. Частка у вихлопі складає 5%. Через свою велику вагу накопичується здебільшого в підвалах і каналізаційних трубах;
 • чадний газ. Позначається символами CO. Один із найбільш страшних і токсичних газів. Його небезпека полягає в тому, що він не має смаку та запаху. Тому впізнати його дуже складно. Він є легким, тому найчастіше накопичується на даху або горищі. Частка у вихлопі становить близько 2%. Накопичуватися він може протягом п'яти років. Цей компонент дуже небезпечний для нервово-судинної системи. Він може спровокувати кисневе голодування, яке призводить до сонливості. При великих концентраціях у повітрі не виключена смерть від ядухи;
 • оксид азоту. Позначається як NO та є дуже токсичним. Відзначається бурим кольором і характерним запахом. Найбільшої шкоди завдає саме дихальній системі. Внаслідок ураження організму може проявлятися астма або бронхіт. При тривалому контакті газ може вплинути на травну систему, провокуючи гастрит або виразку. Найсильніший вплив на організм виникає при контакті NO
 • з вологою. Газ важчий за повітря, тому найчастіше накопичується в підвалах. Його частка у вихлопі становить усього 0,5%, але не варто недооцінювати цю сполуку, адже накопичуватися вона може протягом довгого часу;
 • вуглеводні. Хоч вони виділяються в малих дозах, але дуже токсичні. Багато з них при довгій взаємодії з організмом людини викликає утворення злоякісних пухлин. Вуглеводні легші за повітря, тому найбільше скупчуються на дахах будинків і сараїв. Позначаються символами CxHx та становлять близько 0,2% вихлопу;
 • альдегіди. Позначаються як R-CHO і завдають великої шкоди слизовій оболонці й органам дихання. Вони відзначаються насамперед різким і дуже неприємним запахом. Мають частку у вихлопі 0,005%.

Підбиваючи підсумки, зазначимо, що багато властивостей газів небезпечні для організму, тому слід дотримуватися деяких правил безпеки. Наприклад, коли автомобіль прогрівається, стояти поруч із ним небажано. Адже саме в цей період виробляється найбільше токсичних речовин. Прогрівати автомобіль заборонено в гаражі або іншому закритому приміщенні. Краще вийти на відкриту місцевість із хорошою вентиляцією. Не залишайте дизельні генератори там, де вони можуть завдати шкоди людині або навколишньому середовищу. Найкраще їх зберігати у спеціальних будівлях, де немає загрози скупчення токсинів.

Все про світлі і темні нафтопродукти
Попередня
Все про світлі і темні нафтопродукти
Як правильно визначити рівень мастила в АКПП
Наступна
Як правильно визначити рівень мастила в АКПП