• ПН-ПТ. з 09:00-18:00

Все про світлі і темні нафтопродукти

Дата публікації:

Всі ми знаємо, що нафтопродукти — це результат промислового виробництва. Роблять їх із сирої нафти, яку необхідно очистити і переробити. На сьогоднішній день виготовляють понад 500 різновидів похідних «чорного золота», які класифікують за різними ознаками. Однак найбільш поширеною є практика поділу на світлі і темні нафтопродукти. Розглянемо детальніше, що до них відноситься і якими властивостями володіють ті чи інші речовини.

Різновиди темних нафтопродуктів

Під цим терміном маються на увазі похідні «чорного золота», що містять у своїй структурі важкі речовини, які і надають структурі насичений колір. Ця група включає в себе:

 • дистилятні масла;
 • мазути;
 • гудрон;
 • бітум;
 • вакуумний газойль;
 • моторне паливо.

Купити темні нафтопродукти в Києві можна на сайті компанії Branel, вони продаються з доставкою по всій Україні.

Щоб розуміти різницю і особливості речовин, розберемо детальніше основні їх види та властивості.

З чого виробляють мазут

Так називається густий темно-коричневий рідкий продукт. Він являє собою залишок речовин, які утворюються після вторинної переробки базової сировини і нафти. Зазвичай мазут отримують при нагріванні до кипіння вихідного продукту, після чого з нього виділяють різні фракції. Таку речовину використовують як паливо або виробляють з неї кокс, масла, бітум.

Високоякісний мазут виготовляють з базової сировини, що володіє певними властивостями. Серед експлуатаційних параметрів, які беруть до уваги: ​​показник в'язкості, щільності і частки сірки. Від їх наявності і рівня вмісту залежить область використання мазуту.

Що таке дистилятні масла

Їх отримують в результаті перегонки мазуту. В обов'язковому порядку дистилятні масла піддаються очищенню фенолами або ще використовують фурфурол (вони найбільш доступні) і служать базовою сировиною для виготовлення різних моторних масел. Очищення нафтопродуктів виконується при нагріванні до +40–50 градусів.

Існують ще окремі види рівнов’язких дистилятних масел, для яких характерною властивістю є менша випаровуваність у порівнянні з речовинами, отриманими в результаті застосування методу компаунда. Широко поширені також індустріальні нафтопродукти. Їх виробляють із застосуванням сірчанокислотного очищення в нагрітому стані і використовують в гідравлічних системах.

При виготовленні дистилятних масел малої в'язкості вдаються до додавання полімерних присадок, завдяки яким склад стає густішим. Речовини з даної категорії мають гарні температурні показники, що дозволяє використовувати їх для більшої кількості різних машин і механізмів, ніж базові продукти.

Особливості застосування інших видів темних нафтопродуктів

Йтиметься про бітум, гудрон, вакуумний газойль і моторне паливо. Зупинимося детальніше.

Бітумом називається суміш вуглеводнів, яка утворюється в процесі переробки нафтопродуктів. За своєю суттю, дана речовина — це синтетичний компонент, який знайшов застосування в різних сферах виробництва. Особливо він затребуваний в будівництві, гідроізоляції, покрівельних роботах.

Гудронами називаються залишки, які утворюються внаслідок відгону нафти різних фракцій в вакуумному середовищі або під впливом атмосферного тиску. Застосовується даний нафтопродукт для виготовлення мастил, горючих газів, палива для моторних установок, бітуму, коксу малозольного типу.

Вакуумний газойль знайшов застосування в якості вихідної сировини для процесів гідро- і каталітичного крекінгу. Також він використовується при виготовленні ДТ.

Щодо моторного палива, то воно широко застосовується для забезпечення функціонування газотурбінних установок і транспортних засобів.

Різновиди світлих нафтопродуктів

Такі речовини прозорі, оскільки не мають в складі важких фракцій. Світлі нафтопродукти включають в себе:

 • бензин;
 • гас;
 • ДТ.

Кількість домішок в них безпосередньо залежить від якості переробки сировини. Важливим показником є ​​глибина переробки. Цей параметр позначає співвідношення готового нафтопродукту до обсягу вуглеводнів, витрачених на виготовлення. Зазвичай температура спалаху цих речовин — менше 61 градуса. Розглянемо характеристики різних видів світлих нафтопродуктів.

Особливості виробництва бензину

Під цим терміном мають на увазі легкі горючі суміші вуглеводнів з температурою кипіння від 33 до 205 градусів (залежить від типу і обсягу домішок). Виготовляють бензин в ході переробки нафти.

Даний продукт використовують в ДВС, в яких процес займання запускається від іскри.

Бензини розрізняються на: авіаційний і автомобільний. Будь-який вид нафтопродукту повинен відповідати стандартам, що є важливою умовою для надійної роботи двигуна.

Характерні особливості гасу

Так називається світло-жовта прозора рідина. Відмінною рисою гасу є низька летючість, через що значно розширюється сфера використання нафтопродукту. Так, гас знайшов застосування в якості палива (в тому числі реактивного), розчинника, застосовується при різанні різних металів та ін.

Особливості виробництва дизпалива

ДТ — це рідкий нафтопродукт, які застосовується для роботи газодизельних установок і двигунів транспортних засобів.

Виробляють дизпаливо з гасо-газойльових фракцій, які отримують в результаті прямої перегонки. Для ДТ діють суворі стандарти, яким воно обов'язково повинно відповідати:

 • цетанове число — 40–55. Саме такий показник необхідний для забезпечення нормального функціонування двигунів;
 • температура замерзання: для літніх марок — до -10, зимових — від -35 градусів і нижче.

Також до ДТ висувають вимоги щодо щільності і в'язкості . Ці параметри визначаються ГОСТами і від них залежить випаровування дизпалива.

До світлих нафтопродуктів також відноситься лігроїн. Його застосовують в основному в якості компонента-розчинника, але раніше його використовували як паливо для дизельних моторів. Однак поступово його популярність скорочується. На сьогоднішній день лігроїн в більшості своїй використовують в нафтохімічній галузі в якості одного з компонентів для виготовлення високооктанових добавок і бензину. Ще він застосовується для наповнення різних рідинних приладів вимірювання.

Великий вибір палива і супутніх різних видів матеріалів можна замовити на сайті компанії BRANEL. Її діяльність здійснюється у всіх областях країни, товари реалізуються малим і великим оптом, а також надаються послуги їх доставки для юросіб.

Що робити, якщо залив поганий бензин
Попередня
Що робити, якщо залив поганий бензин
Властивості вихлопних газів
Наступна
Властивості вихлопних газів